hotel spa - spa nad morzem - spa w górach - pakiety spa - zabiegi spa - spa hotele

Zimno, które leczy

Wydawać by się mogło, że ciepło jest naszym największym sprzymierzeńcem. Kiedy tylko poczujemy się źle wskakujemy pod ciepłą kołdrę i nie wychodzimy z łóżka. Paradoksalnie jednak to właśnie zimno może leczyć. Zimno dodaje nam energii (któż z nas nie otwierał okna kiedy nagle poczuł się senny?), poprawia krążenie a także wzmacnia odporność.

Krioterapia, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza nic innego jak leczenie zimnem znana jest od wieków. Dawniej korzystano z tego, co daje nam natura – źródłami zimna były śnieg, lód czy mroźna woda. Obecnie do naszej dyspozycji są specjalistyczne kriokomory, w których to możemy oddać się zabiegowi krioterapii.

Jak wygląda zabieg krioterapii?

Zabiegowi krioterapii poddać się można w komorze niskich temperatur schłodzonej ciekłym azotem. Należy jednak wspomnieć o tym, iż nie są to temperatury, przy których jest nam po prostu zimno. Zabieg krioterapii polega na schłodzeniu ciała do -100/160 stopni. Sam zabieg trwa od 1 do 3 minut, jednakże musi on być poprzedzony serią rozgrzewających ćwiczeń. Po wyjściu z komory następuje kinezyterapia, czyli około półgodzinny zestaw ćwiczeń wykonywany pod okiem fizjoterapeuty. Podczas zabiegu należy mieć założone bawełniane skarpety, rękawiczki, bieliznę oraz czapkę.

Wspomniane wcześniej niskie temperatury powodują różne reakcje zachodzące w organizmie. Najważniejszym skutkiem jest to, że pobudzone zostają układy nerwowy i hormonalny. Ponadto zabieg ten obniża temperaturę w miejscach ogrzewanych napływającą krwią. Organizm w ramach reakcji obronnej dąży do przywrócenia temperatury poprzez pompowanie ciepłej krwi. Efektem takiej termoregulacji jest silne przekrwienie organizmu utrzymujące się od 3 do 6 godzin po zabiegu. Wywołane przekrwienie organizmu jest bardzo korzystne dla człowieka, wpływa na szybsze gojenie się urazów, zapaleń oraz działa przeciwobrzękowo i przeciwbólowo, poprawia przemianę materii oraz przyczynia się do szybszej eliminacji szkodliwych produktów metabolizmu. Nie można zapomnieć o tym, że niskie temperatury hartują organizm, czyli sprawiają, że rzadziej się choruje.
Kiedy się ją stosuje?

    * stres, zmęczenie
    * bóle kręgosłupa
    * bóle mięśni
    * choroby skórne
    * osteoporoza
    * zapalenie okołostawowe
    * nadwaga, otyłość
    * problemy z cellulitem
    * złe samopoczucie
    * napięcie mięśni
    * przemęczenie fizyczne i psychiczne
    * obrzęki
    * zwichnięcia
    * urazy sportowe i pooperacyjne


Zabiegowi krioterapii mogą się poddać także osoby zdrowe, ponieważ zabieg ten odpręża, uspokaja i rozluźnia. Zaraz po wyjściu z komory każdy poczuje się lepiej nie tylko fizycznie, ale i psychicznie.

Nie od dziś wiadomo, jak istotna jest konsekwencja w leczeniu. To samo dotyczy krioterapii - istotne jest zafundowanie sobie kilku zabiegów (seria około 10 zabiegów) aby wyleczyć schorzenia.Planując wypoczynek w SPA warto wie ...

Obecnie zaobserwować można, że wi ...

Rynek turystyczny każdego roku mody ...

SPA cieszy się obecnie coraz więks ...

Wybierając się do SPA zastanów si ...

Szybkie tempo codziennego życia odb ...

Jeszcze pewien czas temu wizyty w sa ...

Każda kobieta przyzna, że ciąża ...

Esencją SPA jest odzyskanie energii ...

Słońce coraz szybciej znika za hor ...

Wszystkie artykuły